2023. április 29., szombat

Felütés Fűri Mária Válasz Fűri Rajmond Keretek

Felütés

A királykisasszony, mint emblematikus személy, része volt az alkotmányos monarchiának. Kicsit ő maga is idejétmúltnak találta ezt a berendezkedést, de úgy látta, szükség van még rá. Úgy látta, az un. demokráciák nem valódi köztársaságok, egyáltalán, kételkedett benne, lesznek-e valaha ilyenek, ahol "a hozzáértő és okos nép gyülekezetében hányni-vetni meg száz bajunk" vagy "ha majd a jognak asztalánál mind egyaránt foglal helyet"; az információhiány, a szegénység és perspektívátlanság erősen megkérdőjelezte, hogy a négyéventi választásokon megfelelő eredmények szülessenek. Az állandó izgága politizálás, a bizalom és a transzcendens élmények hiánya a mindennapokat törékennyé tette, és úgy gondolta, pusztán a tény, hogy van -- az igaz, lényeges politikai súlyt nem képviselő királyság -- mégis jelent valami állandóságot a káoszban; ha mást nem is, a mérsékelt és kifinomult eleganciát. Ő maga inkább plebejus volt, szó sem volt arról, hogy lenézte volna a népet. Nagy csodálója volt Jeanne d'Arc-nak, de a francia takarítónőknek is, akik a nagy francia forradalom idején az életüket áldozták. Ugyanígy érzett Gandhi mozgalmával szemben, hősnek látta azokat, akik újra meg újra, fegyvertelenül, az ellenállók helyére lépve vállalták a halált. De beleszületett valamibe, aminek megvoltak a hagyományai, és ezeket a hagyományokat végül is nem tartotta feleslegesnek. A társadalom egyensúlya lebegett a szeme előtt, ezért azokat tiszteletben tartotta, hagyta, hogy lefotózzák, ha kiállt a palota erkélyére, és, ha szükség volt rá, a sajtó rendelkezésére állt. Még nem döntötte el, ő lesz-e a 'szűz királynő', vagy kilenc gyermeket szül, és a leszármazottakkal benépesíti Európát.

Válasz

A királyfi tudott a királykisasszony dilemmájáról, vagy legalábbis sejteni vélte azt. Törte a fejét, hogy mi is a teendője neki, aki szerelmes volt a királykisasszonyba, és akire a királykisasszony -- bizony -- nem mindig hallgatott. "Nézd meg az anyját, vedd el a lányát", szólt a közszájon forgó bölcsesség, de a királyfi nem ismerte a királykisasszony anyját, arról pedig nem tudott, hogy az apjáról szólt-e valamilyen bölcsesség, amit jó lett volna ismernie tanácstalanságában, bár a királykisasszony apját sem látta még, és benyomásai sem lehettek az öreg királyról. Azt találta ki, hogy dűlőre viszi a dolgot a királykisasszonnyal, már amennyire ez lehetséges azok között a keretek között, amik meghatározták kapcsolattartásukat. Szerinte abból jó kiindulnia az embernek, amit a sajátjának tudhat, és amire számíthat akkor, amikor döntési helyzetbe kerül. Ha elfogadja a szerelmét a királykisasszony, akkor élni fog ennek az "igen" válasznak a lehetőségével, és berendezi közös életüket olyannak, amit a királykisasszony számára a legjobbnak talál, természetesen követve a saját kívánságait és jövőre vonatkozó elképzeléseit is. Aztán majd meglátjuk! Ezzel nyugtatta meg magát, felkészülve - legalábbis ez volt a summája a döntéséről a véleményének - a legjobbakra és a legnehezebbekre is. Hogy aztán mi várt a királyfira ilyen elhatározást követően, az már egy hosszabb leírás,  témája lehet. Csak legalább azt tudhatnánk, hogy lett-e módjuk ketten együtt örülni, vagy sem. Netán csak a szenvedésük gyötörte őket, vagy egymás kedvét keresve győztek le minden akadályt, amit az élet egy nő és egy férfi kapcsolatában hozni szokott? Mi lesz az a pár szó, amit elmondhatunk róluk majd valamikor, feltéve, hogy a királyfi terve valóra vált? Vagy a királykisasszonynak sikerült elérnie álmai megvalósulását.

2023. április 22., szombat

Felütés Fűri Mária Válasz Fűri Rajmond Fonál és robot

Felütés

A királykisasszony tudta, hogy nem a kesztyűt, hanem a fonalat kell felvenni, mert csak így tud kiszabadulni a labirintusból. Gyerekkora egyik kedvenc regénye motoszkált a fejében, ahol a barlangban a főhős egy rögzített zsineg segítségével jut el különböző irányokba; a gondos, szisztematikus keresgélés eredményeként találja meg a barlang másik bejáratát, ahol meglátja a fényt, és felkapaszkodva az alatta hömpölygő Mississippit. Így nem vesznek oda kis társával a barlangban.

A fonál megragadása fontos. Ahol nincs fonál, nincs látomás, nincs szabadulás az agy-kalitka börtönéből. Csak kínlódás van, eredmény nélkül. Egy regény olvasása akkor kezdődik, amikor a fonalat elkapva eljutunk a valós térből a másik, képzeletbeli térbe, ami jó esetben, míg be nem fejezzük, fogva tart. A jó olvasó nem az, aki 'értéket' olvas, hanem aki képes a fonál megragadására, aki képes ráfeküdni a szélre, mint a vitorlázó repülőgép. Hogy ez elrepíti-e egy másik kultúrkörbe, ez kevésbé fontos. A fő kérdés nem a 'mit olvasunk', hanem a 'hogyan'. Van-e élményünk, beépül-e, milyen mélyen, részévé válik-e a tudatalattinak, tudunk-e álmodni vele? Az 'érték' exportja hasonlít a demokrácia exporthoz, amiből a másik köszöni szépen, de nem kér. Az 'érték' csak akkor értékes, ha a vérünkké válik, ha egy ráeszmélés eredménye. Ahogy azt Vásárhelyi Vera írja: "mint serdülő kamaszlány érzelgős ifjúsági regényeket faltam. Ellenállhatatlanul vonzott a betű, karácsonyi listámon első helyen mindig könyv szerepelt. Courths Mahler, Ethel M. Dell, Zsigray Julianna regényei voltak évekig kedvenceim – a változást egy kötelező olvasmány hozta meg életembe: Kemény Zsigmond: Zord idők c. könyve. A Zord Idők nem könnyű olvasmány! Mi volt az, ami érzelmes témákhoz szokott ízlésemet egyik percről a másikra megváltoztatta? Mi hatott rám annyira, hogy még ma is emlékszem arra a döbbenetre, amely a könyv olvasásakor elfogott? A könnyű regények után a más hang, a szigorú, pontos fogalmazás, a nyelv nehéz, de veretes szépsége, a téma ereje és pesszimizmusa. Valami megkondult bennem, mintha messziről mély harangok zúgnának, és ez a komoly, erőteljes kondulás elnyomott minden könnyű és fecsegő hangot."

Válasz

Örült a királykisasszony, amikor egy robotot kapott ajándékba. Nem mintha nem lett volna elég játéka és a barátaiból lett volna kevés. Nem. Volt mivel szórakoztatnia magát, és voltak, akikkel kicserélhette a gondolatait. Olyan is akadt, akit szeretett, és az a gondolat is megérintette már, hogy a szeretetnek egy bizonyos fajtája valami egészen mást jelent a többihez képest. A robotot sokáig kelletlenül használta, már, ha a beszélgetést, a közös értékeléseket használatnak nevezhetjük. Mit kezd az ember valakivel (?), aki gép, éa aki (?) annyira okos, hogy az már egészen ijesztő tud lenni. Nem is szólva azokról a megjegyzéseiről, amikre nem számít az ember, mint azt a királykisasszony is megtapasztalta. Mert ez a robot figyelmeztette időnként bizonyos helyzetekre, amiket a királykisasszony maga sem képzelt előre el, pláne nem olyannak mint amilyennek ez az új "barátja" megjelenítette számára. Az volt az érzése a királykisasszonynak, hogy Robi (nevezzük így társasága legújabb tagját) kitalálja az ő gondolatait, és azt is kitalálja - annyira hihetően hangzottak az általa elmondottak - , amit a barátai gondolnak, és alkalmanként tenni készülhettek. Anyja helyett anyja, és apja helyett apja volt a királykisasszonynak ez az okos fémtömeg, aki vigyázni képes rá, ráadásul felkérés nélkül, csak úgy, mondhatni szeretetből. Vagy lehetnek neki egyáltalán ilyen érzései az ajándékkal kapcsolatban, töprengett a királykisasszony, miután eltelt egy idő, amióta együtt lakott a robottal, és a beszélgetéseik is egyre hosszabbak és tartalmasabbak lettek? Tudhat egy gép szeretni? - jutott eszébe a királykisasszonynak, mondjuk azt, hogy már-már ijesztő módon és eszméléssel. Mivel a választ nem találta meg, hiába kereste hosszú időn át, cselhez akart folyamodni. Arra gondolt, hogy ő lesz az, aki szeretni fogja Robit, és aki gondoskodni fog róla, ahogy azt egy baráttal megteheti az ember: a sorsát kezdi el rendezni, úgy "igaziból", '"emberi" módon, társat keresve Robinak. Arra számított, hogy így kiderülhet például az, hogy Robi tényleg Robi-e, vagy inkább Robina, akinek a szeretete egy másik Robi felé inkább irányulhat, mint - gondolta a királykisasszony - egy Robina kegyeit keresni. Szó ami szó, a királykisasszony regényírásba fogott, Egy címet is talált, első közelítésben: "A robot szerelme".

2023. április 17., hétfő

Felütés Fűri Mária Válasz Fűri Rajmond 2023.04.17.


Felütés

Van aki tudja mire gondolok mire gondolok
Nem árulom el maradok konok maradok konok
A tudat-röntgen átvilágít de én vagyok én én én maradok
Ólom köpenyben maradok konok maradok konok
Mit hogy kapcsolok össze meg nem tudhatod maradok konok
Ha mosnák az agyam maradok konok maradok konok
Összeszorulhat gyomor összeszorulhat torok
Tudni akarod miért? maradok konok maradok konok
Formalin vagyok megőrzök agyat és végtagot 
Ők kidobnák én maradok konok maradok konok
Hogy minek íródnak meg ilyen sorok meg ilyen sorok?
Én nem tudom de maradok konok maradok konok

Válasz

Hogyha találsz egy dallamot, ami elringat,
tartsd meg magadnak: boldog dolog.
Megláthatod, ahogy fogod a dobot,
amin taktust versz, ahogy szíved mozog,
táncoltatod gondolatod, és hagyod,
hogy ragadjon, ahogy mindig szokott
az öröm, mely áthatott. Aztán észre sem veszed,
hogy hódolatod miket hozott eléd.
Titkot, amin láthatod, ahogy egyszer majd fogod
látogatód szeretni, mint a saját birtokot,
aminek hinni s érezni akarod, s meglátod: tudod.
Akkor aztán igazán dobog a szíved: dobog, dobog, egyre csak dobog.



2023. április 8., szombat

Fűri Rajmond Villám

Fénye nincs. Ez inkább csapás,
minek gyorsasága, s a váratlanság
kellemetlen, meg fájdalma, amit okoz:
egy anyát betegítve meg,
és, hogy így nem utazhat a család.

Ünnepünk forgatókönyve van tönkretéve.
Nem jön a két gyerek. Ki látja el
lázas anyjukat,? Ki segít neki?
Mi lesz így a locsolkodással?
Megmarad a csokoládé nyuszi.

Kicsik vagyunk mi. A nagy esemény
tudomást sem vesz rólunk.
Összebújunk, amennyire lehet,
és ízleni fog a köret
sonkánk mellé, meg a tojás.

Csak mondjon biztatót az asszony,
s a két gyerek játékát hassa át
a szokásos öröm, amit a telefon
látni enged, és akkor
nem lesz nyugtalan a feltámadás..

2023. április 7., péntek

Dr Kocsis András Folyóparti mise

Törvény mondja: az Úr házában
Legyél az Úrnak ünnepén.
A zseniális zsidó ács is így szólt:
Atyám házában voltam én.

Engem nem vonz örökmécs, gyertyák lángja,
Barokk templom ezernyi dísze,
Sem gót oszlopok fent imára
Kulcsolt kezekként hajló íve.

A folyóparton zöld fű a tömjén füstje.
S az örökégő mécsvilág
A fű közül itt-ott kibúvó
Pirosló mogyoróvirág.

Nádrigó Mozart-zenéje
Zendül, mint varázsfuvola,
Kakukk-ministráns hangja int:
Figyeljetek, itt a szép csoda.

A mindenség szent vére, fény csorog le
Az óriási aranykehely falán,
S a kék ég alatt átrepülő kócsag
Fehér ostya az ég kék asztalán.