2016. július 31., vasárnap

Fűri Mária Filmnapló

Hát itt van, szomszéd, megint okoskodik
Megint a világvégéről fecseg
Nincs jobb dolga? Itt kiszáradt a kút
Megrontották léhűtő emberek

Én teszem a dolgom, amíg tudom
Amíg bírom – amit mond, marhaság
Ordít, csapkodja nálam az asztalt
Elméleteket gyárt, nem hiszem egy szavát

Sem. Mi elmenni nem tudunk
Próbáltuk, nem jutottunk messzire
Már itt halunk meg. Egy ló, meg egy leány
S jómagam. Nem számíthatunk senkire

Nem lázadunk. Mindhárman elviseljük
Hogy ennyi volt. Ennyit adott a sors
Míg ott kinn a pusztán a szél süvölt
Benn utolsó percig az összetartozást

2016. július 30., szombat

garai péter sándor Két félidő

Csótányok a fürdőben
Jerusalemi vörösbor
Krisztus vére öntözte tőkéről
Chillis szardiniás doboz
A bögre oldalára oxidált vörös kifolyt csík

Laptopra állítva megcsillan rajta a lemenő nap egy kivételes sugara

Aztán kezdődik a Negev kéretlen domborzata

s már nem látszik hajnal hasad tájig fénysebesség

A medencéből párolgó klór és a húsos fenekek
ide-oda dobált látványa a medence partján -

a jobb partján szívecske tetoválás egyen egyen -

elvette az eszemet
A rajzfilm a tévében azt súgja értem
Az olvasnivaló
Amit nem fejeztem be az egyetemen
Azt súgja mégsem
A gyerek bennem hallgat

A felnőtt tudja hallgatni arany

Szülő nincsen
A konfliktus elmarad

A holnapi semmit fel kell tölteni a mai valamivel

A múlt ködbe vész
Apa kezét szorítom ahogy sietünk a Margit szigetre
Előző életemben kérdőjel voltam

Most óhajtó mondat lennék
Ha körbe éltem az országot elhagyom
Héberül a "gömbölyű ország" a föld

Mindenki, sokan mondják, hogy sokkal fiatalabbnak tűnők, 
mint amennyi valójában. Eldöntendő kérdés, hogy az a típus

vagyok, aki nem élt még eléggé, hogy elérje valódi korát, vagy 
amelyik túlélte azt. Forever young. Örökké fiatalak, csak 
a halottak, a szerencsés halottak. Elbaltáztam az esélyem. 
Most már öreg vagyok változtatni rajta. Csak az idő segíthet.
Az ólom lábú, vas fogú, kérlelhetetlen, ami strukturál

megszabadít. A villanó fekete pötty a fenti jobb sarokban

jelzi, hogy új tekercs következik. A vetítés soha nem ér véget
a mozi üresen soha sem marad, amíg mindenki haza nem megy

2016. július 28., csütörtök

Kertész Éva Titok

Márta már fél órája várta a barátnőjét. Ági mondta, kicsit késni fog, de mindenképp várjon rá, mert beszélniük kell. Általában egy hónapban egyszer leülnek egy kávéra valahol, sokszor órákig beszélgetnek, fontos és kevésbé fontos dolgokról. Mártának rossz előérzete volt. Egy hete beszélték ki az éppen aktuálisat, el nem tudta gondolni, mi történhetett egy hét alatt. A legrosszabb jutott eszébe. Hogy Ági orvosnál volt és kiderült, beteg, és ő egyből rákra gondolt. Mostanában egyre több a rákos a baráti körében, pedig még fiatalok. Annyira izgatott volt a barátnője hangja a telefonban, semmi más nem lehet ennyire fontos, amit el kell neki mondania. A házassága tökéletes, a gyerekeivel semmi baj, a munkahelye jó és biztos. A barátnője élete egy nyitott könyv volt, titkaik nem voltak egymás előtt. Márta megijedt, hogy a gondolatai beigazolódnak és nem volt felkészülve, mit is kell majd tennie, ha valóban nagy a baj.
Végre megérkezett Ági, gyorsan leült, kért ő is egy kávét.
Nagyon vártalak és nem kíváncsiság van bennem, hanem inkább nyugtalanság. Mi a baj, kérdezte Márta.
Baj nincs, kezdte Ági, inkább lelki vívódás, ami valójában évek óta bennem van, de most hetek óta annyira nyomaszt, aludni sem tudok. Senkinek nem mondtam el, de már nem tudom magamban tartani.
Istenem, most megnyugodtam, valami nagyon komoly bajra gondoltam, hogy orvosnál voltál, hogy komoly beteg vagy, nagyon ijesztő volt a hangod, válaszolta kissé megkönnyebbülve a barátnője.
Nem, nem, Márti, egészséges vagyok, de egy olyan lelkiismeret furdalás gyötör, amitől hetek óta nem alszom.
Mondd el, mi az oka, talán tudok segíteni. Márti őszintén akarta tudni miért ez a hirtelen találkozás.
Igen, azért is kértem, hogy találkozzunk, mert ha már elmondhatom, talán megkönnyebbülök, bár jóvátenni nem tudom. Áginak, rá egyáltalán nem jellemző módon, remegett a hangja.
Jóvátehetetlent tettél, te? Márta hitetlenkedne nézett barátnőjére és várta a folytatást.
Ez egy lassan harminc éves történet, de neked tudnod kell erről. Ági zaklatottsága meglepte a barátnőjét.
Harminc évvel ezelőtti? De hát akkor még gyerek voltál! Márta nem értette.
Igen, már nem is tudom pontosan, talán tíz vagy tizenkét éves lehettem, folytatta Ági. Biztosan tudom, hogy még voltak babáim. Ismered a keresztanyámat, Erzsi nénit, az anyu testvérét, ugye? Nem volt gyerekük és engem úgy szerettek kényeztettek, mintha a saját gyerekük lennék. Minden nyáron náluk nyaraltam egy vidéki városban. Az maga volt a paradicsom. Emlékszem, reggel az ágyam mellett ott volt a kakaó és a kifli, csokoládé, amennyit akartam, vittek mindenhová, nagyon boldog nyarakat töltöttem ott.
Persze, hogy ismerem Erzsi nénit. Legutóbb mesélted, hogy nagyon beteg, hogy májtumorrol kezelik, de nem sok remény van.
Igen, és ő egy fantasztikus ember volt mindig, a betegsége alatt soha nem panaszkodott, pedig teljesen tisztában volt azzal is, nem fog sokáig élni. Gyakran meglátogattam, sokat beszélgettünk. Hatalmas erő volt mindig benne. Nagyon szerettem és tudom, ez kölcsönös szeretet volt egész életünkben.
Hozzá kapcsolódik a lelkiismeret furdalásod? Márta azonnal erre gondolt.
Igen. És minden alkalommal úgy indultam hozzá, hogy elmondom a bűnömet, amit ellene követtem el, még gyerekkoromban. Mégis képtelen voltam rá. Arra gondoltam, én valószínű megkönnyebbülnék, de őt megbántanám és most nem megbántásra van szüksége.
Mi volt az a gyerekkori bűn, Ági? Én nem tudom rólad elképzelni, hogy bűnt kövess el!
Lehet, hogy túlzás a bűnt használni, bár ahogy az évek telnek, egyre inkább ez megfelelő szó. Akkor is náluk nyaraltam, a zsebpénzemet már minden hülyeségre elköltöttem és kinéztem egy babát. Minden nap elmentem az üzlet kirakatához és nagyon szerettem volna megvenni. Kérhettem volna Erzsi néniéktől is, de nem akartam. És akkor jött a baj. Tudtam hol tartották a pénzt, én meg kivettem annyit, amibe a baba került, rohantam az üzletbe és megvettem. Nem éreztem akkor bűnnek, csak attól féltem észre ne vegyék, hogy hiányzik a pénzből. Loptam. Érted? Loptam! Először és utoljára az életemben. Azoktól, akik mindent megtettek azért, hogy örömöt szerezzenek nekem.
Jaj, Ági, ez valóban nem volt szép dolog, de a gyerekek csinálnak butaságokat. Én egyszer brahiból csokoládét loptam a boltból, elsős gimnazista koromban. Ráadásul ott volt a csokira való pénz a zsebemben. Csak az osztályfőnököm emberségén múlt, hogy nem rúgtak ki a gimnáziumból. És még a szüleimnek sem mondta el.
De nem érzed Márta, ez nem egy csínytevés? Én azokkal az emberekkel szemben követtem el ezt a szörnyűséget, akik nagyon szerettek engem. Ezért mondom azt, hogy bűn.
Azt is megértem, hogy soha nem merted megmondani, különösen már felnőttként. És miért borultál ki épp most, annyi év után? Márta nem értette barátnőjét.
Akartam, de soha nem tudtam elmondani és nem tudtam bocsánatot kérni. De a múlt héten ott voltam Erzsi néninél és kértem tőle egy újságot, erre ő azt mondta, hogy nem adja ide, mert az a színésznő van benne, akit nagyon szeret. Még soha nem tagadott tőlem meg semmit, hirtelen azt éreztem, tudja mit tettem gyerekkoromban, és most a halála előtt ezt így hozza tudomásomra.
Nem, Ági, ez nem lehet, ha mindig imádott téged, és ahogy mesélted, te is őt, erre nem gondolhattál.
Nem tudtam aludni, folytatta Ági, próbáltam gondolatban elképzelni, hogy fogom megmondani a régi bűnömet, és hogy békében váljunk majd el. Nem voltam rá képes, eldöntöttem, hogy inkább szenvedek, de nem akarok neki fájdalmat okozni. És persze, nem tudom, hogy ő mit tud, rájött-e akkor, hogy mit tettem. Ha tudja, talán várja, hogy bocsánatot kérjek. Ha nem vette észre, most okoztam volna neki csalódást. Úgy döntöttem nem mondom el. És most azért kínlódom, hogy vajon jó döntést hoztam-e.
Azt gondolom, jól döntöttél. Márta nagyon határozottan mondta ezt Áginak. Magadban kell megoldanod, talán összemérned mi jót tettél érte, mennyi szeretetet adtál neki. Csak ez segíthet most.
Történt még valami. Tegnap este felhívott, hogy ne haragudjak rá, nagyon ragaszkodott ahhoz a magazinhoz, a kedvenc színésznője miatt, de ugorjak fel másnap és persze, hogy ideadja. Bocsánatot kért, néhány perc alatt többször is.
Fantasztikus ember! Mártát meghatotta a történet.
Igen, fantasztikus ember volt. Mondtam a telefonban, hogy megyek délután. De már nem volt kihez. Reggel hirtelen rosszul lett, a férje bevitte a klinikára és néhány óra múlva meghalt. Ő úgy ment el, hogy bocsánatot kért egy semmiségért, én meg itt maradtam a hallgatásommal, az ellene elkövetett bűnömmel.

Márta csöndben megitta az utolsó korty kávéját. Ági csak nézte a kávéscsészét, amiben a kávé már rég kihűlt, a tetején lévő hab pedig vékony réteggé zsugorodott.

2016. július 27., szerda

2016. július 25., hétfő

Fűri Rajmond Napok 2.

Azt mondta, hogy ő egyáltalán nem irigy az asztrofizikusok eredményeire. Sőt! Nagyon is tiszteli őket azért, hogy a Nap jövőjére vonatkozó előrejelzéseiket kidolgozták, és a tudományos közvélemény meg is erősítette az eredményeiket. Szerinte neki csak segítséget jelenthet a számításaik példája, még akkor is, ha ezeket nem lehet egy az egyben átvinni az emberi sors alakulása mérésére vagy jóslására. Pláne annak szabályos menete megadására. Mert ez a bizonyos sors nem fúziós folyamat, és nem arról szól, hogy hogyan használódik el a rendelkezésre álló anyag, amikor hőt és fényt bocsát ki magából, és foltjai vannak, meg protuberanciái, kilövellései. A Naprendszer alkotói pedig bele sem szólhatnak abba, amit a csillag meg kell, hogy éljen, már úgy értve, hogy meg kell, hogy történjen vele a léte során a számítások szerinti átalakulás, aminek a végén Vörös Óriásként el fogja nyelni a Földet is.
Mikor lesz az! Mondhatná akárki, éppen a lényeget vesztve szem elől, ami pedig, szerinte, a dolgok előre látása, mégpedig egy kiválasztott jelenség esetében, mint ezúttal a mi központi égitestünk léte.
Merthogy ez a tudás lehetne átvihető a mi emberi valóságunkra is, emelte fel a hangját, és indulatba jött a kifogásokat hallva, amik a viszonyítást, az összehasonlíthatóságot vonták kétségbe.
Az alpinistákat nagyon becsüli, folytatta felhevülten, meg az óceán kerülő vitorlázókat, akik tudják, hogy a lehetőségeiket ők csak részben határozhatják meg maguknak, és így a döntéseik is csak korlátozottak lehetnek. Pedig milyen nagyszerű vágy az, amely hajtja őket: fel a csúcsokra, és ki a mérhetetlen vizek fölé! Állnak a szikrázó napsütésben, a metsző és – sajnos – ritka levegőben, ahol az atmoszféra kékje semmihez sem hasonlítható, és a hegyek havát viszi a szél, ahogy a horizonton látják, hogy nincs feljebb, nincs már tovább, és szinte foghatóak a csúcsok a világ tetején! Felettük csak a csillagok ragyognak, ha akkor és ott éppen láthatatlanul is, ahol a teremtő is hallgatja a csendet, ha a hegyek hangja ezt neki is megengedi. Vagy egyensúlyoznak a hajót irányban tartva, jó szélben, körülvéve emelkedő és süllyedő hullámoktól, amelyek alatt ott mozog az irdatlan mélység, meg a víz rettenetes súlya sejlik fel, ahogy repíti őket a hajó és a gondolat, hogy nincs akadály, amely útjukba állna, és ez az út elvezethetné őket akár a végtelenség nem létező széléhez is!
Mert, és itt a gesztikulációja is felgyorsult már, az ember a szabadságot akarja elérni, amely szabadság az időtlenséggel és a korlátozatlansággal mutatja meg magát előtte, hogy ölébe vegye az embert, mint szülő a gyermekét, és annak örömét, hogy ide juthatott, fenntartsa. Még azt is elhitetve vele, hogy mindezt a gyönyörűséget neki, az embernek sikerült elérnie, a saját akaratából és az erejét latba vetve, álmait fel nem adva, de kitartóan követve, ami így aztán a valódi szabadsága lehet: az önmagát teremtő ember sikere, aki eljutott oda, ahová eljutni akart, és megvalósította azt, amit magának előzetesen kigondolt.
És akkor jön egy vihar a hegyeken vagy a vízen, és lesodorja az embert a gleccser szakadékába, vagy akkora hullámot borít a hajójára, hogy az felfordulni tud csak, kiejtve irányítóját abba a bizonyos felsejlő mélységbe, amely fölött a szabadság tágassága eltűnik, és a jég között is örök sötétség borul a csúcsokra mosolygó palackos szerencsésre. Mondta egy óvatos hang, kezét tördelve, fejét lehajtva, hogy szégyenét elrejtse, amikor elrontani merészkedik az emberi szellem szószólója igazát.
Igen, ezt a hegymászó és a vizek vándora jó előre tudja, és fel is készül rá, mint lehetőségre, mondta nyugodt hangon, hozzátéve, hogy a sors tervezésének ettől még nem kellene megváltoznia. A befejező pillanatok sem változnak, hiszen ezeket is tudja már előre akkor, amikor a szabadságra készül, amit elérni ilyen különös formákban gondol, tette hozzá.

Tudjátok, lepte meg a hallgatóságát hirtelen, ha nem megyünk a hegyekre, és nem szeljük át a nagy vizeket, akkor még mindig elérhet minket olyan vihar, amely a sorsunk tervét megsemmisítheti: mert magunkban hordozzuk ennek fátumát.

2016. július 22., péntek

Kántor Zsolt Szálak moccannak

Nincs elmosva a szecessziós csésze,
álmomban zavar. Rúzs, kis cukordarab,
barna lé. Megalvadt kanál. Mintha a köhögés
száradt volna bele, összerezzen, amint ébredek.
Mintha tárgyakból állna az élet, sőt, a test is,
szemernyi hely sincs bennem a sok kiskanáltól.
Pohár van a májam helyén. Járomcsontom: óralap.
Szívem helyén kis gömb, amit átszúr Jézus,
amikor megtalál. A halálon túl is elfoglalják
helyüket (bennem) a tárgyak. Ott is, ahol
a lelket sejtjük, csak egy lift jár le-föl.
Valaki kulcsokkal zörög a színpadon
és a széksor üres. Szivarfüst, hámló tapéta,
pöndörödő plakát. A primadonna üvegszeméből
egy vércsepp gördül a zongorára. S a páncél-
tőkék között Isten elmossa (rendesen) a csészét.

http://mek.oszk.hu/02600/02672/02672.htm

http://epa.oszk.hu/01300/01326/00067/09vers4.htm


2016. július 20., szerda

Várady Szabolcs A nagy folyamat

Mint tudjuk, a törvény beteljesül
így vagy amúgy és akarjuk-e vagy sem,
nem néz az se istent, se embert,
az előbbi nem lévén, az utóbbi
meg lévén bár, de nagy rendeltetése
szerint csupán azért, hogy ezt megértse,
visszatükrözze dialektikája
a dialektikát, melynek törvényei
beteljesülnek így vagy úgy, emígy esetleg
vagy tán amúgy a jelenségvilágban,
melynek habja viszont, hisz tudjuk ezt is,
a mélyben működő áram szerint
izeg-mozog: a szükségszerűséget
nem csorbítja a megvalósulás
véletlene: az így-e vagy az úgy
érvényesül vagy az amúgy esetleg,
bólét iszol vagy hólét, egyre megy
az anyagcsere nagy folyamatában,
amelynek törvényei a maguk nemében
a megfelelő mozgásforma szintjén,
mint bármi más, a Törvényt teljesítik
így vagy amúgy és akarjuk-e vagy sem.


kötetben: A rejtett kijárat, Európa könyvkiadó

2016. július 18., hétfő

Weiser Vica Iris Szanszára - napforduló

Szuroksötét éjben,
Mélyfekete vízben,
Opál ikra fénylik,
Lárva fickándozik,
Ősöreg hal
Ásítva fölmerül,
Bölcs béka
Partra kikönyököl,
Tüzet lehel türkiz sárkány,
Lánguszály a főnix hátán,
Szikrát vet ezer lópata,
Majom sír oroszlántorokba,
Tűzhely előtt kutya fekszik,
Ablakban  töklámpás világít,
Óceán permetezi a tetőt,
Bálna mély sóhajjal alámerült,
Vihar tüskézi a felszínt,
Lent a vízben csend, sötétség
És földöntúli ének...

2016. július 16., szombat

Szebeni Sándor Égő képek

Óriás képolvasó
üveglapja előttem
égő vásznak a semmiben
festők füstölgő vásznai
kint sikátorok kerítésfalán
arcok tavaszodó szemek
a tél fényben csillogó
kis darabjai
Barátom nyakában
csörgőkígyó
hajában méhraj
kezében festőecset
körötte az éden
szikrázó üstöke
s bozontos fényszakálla
ráég az égre
hamva a képen
Szelleme
szétsugárzik a térben
betölti fénnyel
vásznán e fény sugallata
a mélység igézete
tűzvésze alatt
vérpiros élet
vörös parazsán
a szánalom égő gyászlevele

2016. július 14., csütörtök

Gulisio Tímea Emergency exit

Egyik kedvesem férfi 
Másik a halál
Szereti el
Szép csak az átmeneti
A már nem
A még nem
Az öregasszony
A kölyökkutya
Örömteli
Aminek semmi értelme
Enyémek mindig
Az utolsó pillanatok
Bevágódó ajtók
Lezáródó szemek
Vészkijárat vagyok
Unalmas életeken



forrás: dokk

2016. július 12., kedd

Prevost Manone Lescaut

„De Prevost regénye már azért sem lehet erkölcstelen, hiszen az író azt bizonyítja művében, hogy a nagy szenvedély még a gyenge jellemű embereket is felemeli, megnemesíti. Des Grieux gyenge akaratú, jelentéktelen kis lovagocska, de a szerelem tragikus hőst farag belőle. Nem züllik el igazában, hiszen hamiskártyázásra, tolvajlásra csak szerelme kedvéért vállalkozik, a szerelem megjáratja vele a szenvedés tisztítótüzét, amelyből Des Grieux megnemesedve kerül ki, ugyanúgy, mint a kis Manon, aki lovagja határtalan szerelme láttán szintén jó útra tér.
A szenvedélynek ez a lírai pátosza sok zeneszerzőt biztatott arra, hogy a Manon Lescaut szövegkönyvére operát komponáljon. A két legismertebb operafeldolgozás Massenet és Puccini nevéhez fűződik.”

Olcsó könyvtár sorozat, Szépirodalmi könyvkiadó 1961
Prevost: Manone Lescaut – hoz írt utószóból (Mihályi Gábor)

2016. július 9., szombat

Fűri Mária Olvasónapló 4

Egy szörny arca volt.
Orra helyett két óriási orrlyuk,
Szeme helyén két sötét üreg.
Hol fekete, hol vörösen felparázsló,
Maszk takarta, ember nem láthatta,
Lélegzetelállítóan szörnyű arc.

Mégis: ő a muzsika angyala,
Az én angyalom.
Párizs a lábaim előtt hever.
Nem is tudja: az ő lábai előtt.
Mert ő a mesterem.
Ő a muzsika angyala,
Az én angyalom.
Hang, ami egyszerre három helyen is létezhet,
A test nélküli hang.
Csak a hangja szép.
Az arca egy szörny arca.
Olyan  ijesztő,
Hogy megpillantva, az emberek
Visongva szétszaladnak.

Szegény, boldogtalan barátom.

Karom a nyaka köré fontam,
És megcsókoltam azt az ember sose látta,
Pengeéles, szomorú szájat, és az arcát,
Amelyet az anyja sem csókolt meg soha.


Jennifer Bassett The Phantom of the Opera

2016. július 7., csütörtök

2016. július 5., kedd

Katha Fülöp Tamásné Én Sámsonom

Szerettem nézni az arcát. A hold fénye ezüstösre festette a bőrét. Fejemet a könyökömre támasztva néztem őt. Nem csak néztem. Gyönyörködtem benne. Szerettem.
Mindig mélyen és nyugodtan aludt, szinte mozdulatlanul. Azt hiszem nem is érzékelte, hogy mellette vagyok. Ha majd elálmosodok, közelebb bújok hozzá, és a karjára hajtom a fejem.
Megnyugtatott, hogy ott fekszik mellettem.
Órák teltek el azóta, hogy a házamba lépett. Ettünk. Amíg én a szőlőt szemezgettem ő felfalt egy fél vadkant. Örökké éhes volt. Ezt is szerettem. Mindent szerettem benne.
Nevettem, mikor az állán vékony patakokban folyt a bor. Vagy az evés után nagyot büfögve felállt az asztaltól.
Gyerekként figyeltem a városba érkező férfiakat. Szolgaként hamar rájöttem: az alázat és a mosoly kifizetődő. Nem mindegy, hogy ütleget vagy jó szót kapsz. Hallottam elégszer, a korbács milyen hangokat csal elő az emberből. Magam is megtapasztaltam. Igaz, csak egyszer. Mikor elfogták a családomat, és ide hoztak minket. Sosem felejtem el annak a férfinak az arcát, és a nevetését. Megtanultam, okosabb és biztonságosabb hallgatni, némán tűrni. A szeszélyekhez hamar hozzá szoktam, ugyanúgy, ahogy a jóhoz.
Nem bántak velem szolgaként sosem. Ha rám néztek vágy éledt testükben, érintésem felajzotta őket. Nő voltam, és így is kezeltek. Ez volt a megváltásom. Megvásárolhattam a szabadságom már egész fiatalon.
Vele sok évvel ezelőtt ismerkedtem meg. Akkor anyám haja még hollófekete volt.
Eleinte ritkán jött hozzám. Akkor sem maradt sokáig. Ilyenkor fürdőt vett. Puha gyolccsal dörzsöltem átizzadt testét, majd illatos olajba mártott kézzel simogattam a haját. Közben énekeltem neki. Lágy dallamokat, miket még anyámtól tanultam. Így ringatta öcsémet, majd apámat a halálos ágyán. Gyakran csordult könnyem ilyenkor, ő pedig hajával törölte le.
Hát csoda-e hogy beleszerettem? Igen. Ma már biztosan tudom. Szerettem. Vártam az érkezését és némán gyászoltam a hiányát.
Harcosnak született. Igazi hős volt, akire felnéztek, akit követtek. Az a sereg, amelyikben ott volt, sosem veszített, mindig győztesen tértek haza. Gazdag zsákmánnyal és rabszolgákkal. Az Istenek ajándéka különlegessé és pótolhatatlanná tette. Sokáig senki sem sejtette a titkát, miből is fakad az ereje. De egy győztes csata utáni ünnepléskor, bortól kábultan kifecsegte. A haja, az általam úgy szeretett hajában volt féktelen erejének forrása. Ez volt hát az ajándék. Ezért volt elpusztíthatatlan.
Míg mások a hadvezért, a harcost látták benne, addig én a férfit. A szűkszavú, néha durva és erőszakos szeretőt. Lassan ő lett a mindenem. Ő lett az egyetlen. Hosszú ideje nem engedem már, hogy rajta kívül más érintsen. Elutasítok mindenkit. Már nem számít a kegy és az ajándék. Az évek sora alatt meglett mindenem, mire vágyhatok. Mirha és drága olajok, étek és ital. Barom és ló, no meg szolgák. Aranypénzzel telt korsók, drága szőnyegek és selyem. Amennyi csak kell.
Vártam az érkezését. Gondosan előkészítve mindent. Tudtam, hogy élvezi a velem töltött estéket és azt is tudtam, szeret. Úgy, ahogy én. Hogy honnan? Onnan, hogy megsúgta.
- Énekelj kis gerlém, hadd leljem benned örömem. Majd mikor gyönyöre kiteljesedett, és kezdte elnyomni az álom, azt súgta: Te vagy az egyetlen, te élsz a szívemben.
Így volt ez már jó ideje.
Ma este is elhagyták a száját eme szavak. Mint már mondtam szőlőt és nyársra húzott vadkant ettünk, mihez jó bort dukált. Forró fürdőt vettünk, tisztára mostam poros testét és szegfűszeg olajba mártott kézzel simogattam a haját.
Szeretkezésünk gyors volt és kíméletlen. Szinte állati dühvel tombolt bennem. Most pedig alszik. Mélyen és egyenletesen lélegezve. A lelke már valahol messze jár.
                Most gyönyörködök benne. Simogatom a haját. Gyakran éreztem úgy, hogy a fürtök önálló életet élnek. Lélegeznek és akarnak. Volt, hogy megmozdultak az ujjaim alatt. Ha cirógattam, hozzám simultak, ha menni akartam, rám tekeredve visszahúztak. Sosem beszéltem neki erről. Biztosan kinevetett volna. Nem akartam megszégyenülni a buta gondolataim miatt.
                Hirtelen dörögni kezdett az ég, elsötétült minden. A hold fénye eltűnt a szobából. Az arca most hideg volt. A vonásai kemények és mélyek. Talán ez az igazi arca.
Hatalmas villám cikázott át az égen. Felragyogott és talán figyelmeztetésként az udvaron álló jegenyébe csapott. Kettéhasadt akár egy érett dinnye.
Riadtam bújtam hozzá. Félmeztelen teste lehűlt. Libabőrrel válaszolva az égzengésre. Kicsit megnyugodtam. Motyogni kezdett, majd felriadt.
- Mi baj kedvesem? -  kérdeztem, miközben izzadt homlokát törölgettem.
- Álmomban egy templomban jártam. Rám omlottak a falak. Próbáltam megtartani, de sehogy sem tudtam. Elhagyott az erőm. Tudod a kövek alól még hallottam a nevetésed - rám nézett, majd szótlanul a mellemre hajtotta a fejét.
- Megöllek asszony, ha elárulsz- súgta, és hamarosan újra elaludt
                Azt mondják, az ember nem kerülheti el a sorsát. Nem kerülheti el azt, mit az Istenek neki szántak. Sokat gondolkodtam ezen, mert az éjszakák üresek voltak nélküle. Keveset aludtam. Volt időm emlékezni. Hogy mire? Arra az arcra és arra a nevetésre. Az érzésre, ahogy a korbács belém mar és felsebez. A vérem és a sós veríték úgy folyt le a csupasz testemen, mint egy csermely. Megleptek az érzések, akár egy kóbor szellem. Egyre gyakrabban, egyre élesebben villantak be az emlékek.
Ma is. Ma is így volt ez, míg néztem őt. Az arca most más volt. Talán a vihar miatt. Megint becsapott a villám. Kicsit távolabb. A főtéren. Valahol a templom mellett. De úgy éreztem bennem cikázik.
Egyszerre világos lett minden. Ránéztem. Az arc, a szeretett arc márványszerűsége megrémített. A testén a hegek hirtelen szögesdrót-szerűek lettek. Motyogó hangja pedig éles és idegen, akár egy héja kiáltása.
Újra találkozunk hát. A felismerés letaglózott. Nekem is olyan üveges lehet a szemem, akár a reggel lecsapott vadkannak. Ő mire gondolhatott?
Lassan felültem, és kibújtam mellőle. Csupasz testemre tekertem a lepedőt. A szobából kisurranva, az egyik kamrában megtaláltam, amire szükségem volt. Visszabújtam mellé. Hozzá simultam, érezni akartam őt még egyszer. Megcsókoltam. Szerettem az ízeit.
Felültem. Egy pillanatra előbújt a hold. Kíváncsi fénye megcsillant az ollón. Ő hozta nekem a múlt tavasszal. Megfogtam az egyik fürtöt és belevágtam. Egy pillanatra sikoltást hallottam és úgy éreztem a tincs összerándul a kezemben. A haj mozogni kezdett. Tekeregve próbált kitérni az éles szerszám elől. Ahogy én a korbács elől. De nem hagytam. Ugyanúgy, ahogy ő sem nekem. Nem engedtem menekülni. Megragadtam és tincsről tincsre vágtam. Minden ütésért egyet. Szemet szemért. Felébredt.
A karjaiba vett. Nézte a szívemből kiálló olló nyelét. Karjaim mellettem lógtak, a tenyeremben szeretett aranyló fürtjei.
- Bocsájtsd meg nekem, kedvesem - motyogta. Reméltem, sosem emlékezel.
A könnyei végigcsorogtak az arcán, le a melleimre. Ez volt az utolsó, amit még éreztem.
- én Sámsonom

Aztán megcsókolt.

2016. július 3., vasárnap

Becsey Zsuzsa SZEMÉTKUKAC

Már többedszeri alkalom
óriás teher hasán hátán
a szemétkukac lassan már nem tud szuszogni.
Csend van senki nem beszél
mert mi lenne ha mindenki egyszerre megindulna?
Szólni nem szólhat
ugyan kinek
én is itt –
nézzük egymást
közben nem tenni érte semmit.

























Lássuk csak:
felső polcon a müzli
kicsit távolabb hashajtó
ők ketten valahogy nem tudni hogyan vannak egymással
aztán sorban alatta jobbról
balra MOLYTOX
fokozatos sorrendben előbb nagyobb
majd kisebb
aztán legkisebb üvegekben
fűszerek
Colman's Mustard (musztinka)
fedeles matt lapos tányér
tovább sorakozik tea
só ragasztó reszelő
tépett fedéllel sókockacsomag
mindenféle húzó
dugó
aztán a kagyló
förtelem!
Törlőrongy
üveg
kefírpohár
maszatos kés eldobva
tej félig felszakítva
alvadva
szemétkukacban minden összetörve
pohár joghurt fejjel lefelé
zacskós tej
pizzás doboz
minden féle-fajta papír
közben emberek mennek
jönnek
kinyitják
becsukják
vizet engednek
elzárják
neoncsövek fölöttünk
világosság –
vigyázzák gondolataik.
Időnként visszatérő
emberek
arcok
a kulcsos szekrény.
  
konyhában, 1998 (?2003)
A Nyuszi álma című kötetből

2016. július 1., péntek

Mórotz Krisztina Mama keze

Göcsörtös ujjaiddal simogattál, 
s dagasztottad az élet alapanyagát.
Látod, akkor jó a tészta, amikor elválik az edény
falától, s nevettél egy nagyot.
Esténként a kézkrémet  kecses
mozdulatokkal vitted fel, ahogy ezt cselédkorodban a
a zongoraművésznőtől ellested.
De aztán a mindenszentekre készített koszorú
drótja megvágta a kezed. Később tüske szúrt meg, s
a hidegtől megpirosodva, kiserkent  a véred.
Eljött az a kedd is, amikortól többé nem gyúrtál.
Még kapáltál valamennyit, verted a földet.
A másik kezed bütykei kifehéredtek,
ahogy a botra támaszkodtál.
Hagyjatok kiáltottad, ha leteszem a kapát
meghalok, egyre erőtlenebb lettél.
Könyvből olvastál fel, nekem. Gyermeknek hittél.
Meséltél, s a lapok  ölembe hullottak.
De a kezed nem kapott utánuk.


forrás: dokk