2018. január 30., kedd

Fűri Mária Hátha

Hogy kedvellek, nem teszem majd a kirakatba.
Esténként leveszlek a polcról - ismerkedünk.
Remélem, nem unlak meg, és inkább adsz majd, mint elveszel.
Fenegyerek voltál, ez szokatlan volt akkoriban.
Ha nehezen is, eltűrtek azért.
Feleséged is lökött volt, azt mesélték.
Aki mesélte, sem él már.
Tegnap rájöttem, mennyire modern vagy,
És hogy van humorod.
Ez ma hiánycikk.
Furcsa ma ez a fajta humor,
Különös.
A szavak nem pontosan azt jelentik, amit jelentenek,
De mégis: fogható, felfogható.
Csak versbe szokatlan,
Nagyritkán színpadon hallani néha.
Felüdülés a kötelező dagályosság idején.
Szóval, most kedvellek.
De tudod, annyi a tennivaló,
És a fejem ezerfele van.
De leveszlek néha a polcról,
És egy kicsit biztosan beléd olvasok -
Többhöz nem lesz türelmem, előre tudom.
Akit szeretünk, az is érdektelen,
Ha túl sok az inger,
Vagy épp túl kevés.
Az irodalom iroda lom, ha túl sokan írnak.
Mindenki alkot, rendjén van ez így,
Csak így elsikkadnak a jók.
Téged is véletlenül olvastalak el,
Pontosabban: véletlenül meghallgattam valamit,
Pedig már régóta ott vagy a polcon.
Nekem adtak, és örültem is neked, hidd el,
És mégis, csak beléd lapoztam egyszer - kétszer,
De most, hogy látom, van humorod,
Sajátos, furcsa humor,
Hátha nem csak szándék marad,
Hogy közelebbi viszonyba kerüljünk.
Tudod az életben minden feltételes mód,
És a hátha alapszó.

2018. január 25., csütörtök

Kántor Zsolt Vasaló, fregoli

Két angol hölgy emléke

mintha forrássá válna a csigalépcső
s ömlene a múlt mint palackból kiszökött eszme
s a tenger a szobába egy tündért ereszt be
mint a mese ajtaján a piperkőc kérő

s az egész lakás egy hajóvá alakulna át
a pereme mint a poharak ajka
s kalapáccsal matat egy álmatag dajka
kis fogókkal szerelgeti a mát

a könyvespolcok megreccsennek mint az ágy
Virginia Woolf és Sylvia Plath kiált
a Hullámok a Megérzések  partjait mossák

a vasaló a fregoli alól épp  kiesni kész
a szekrényből szagok a naftalin a mész
most e két könyv egyetlen kabin

A tegnapi poén nem nevet a main –   

Must
Digitális Kalamáris Kiadó
2015. Szarvas

2018. január 23., kedd

Kántor Zsolt Kontempláció és diszkrepancia

A költő olvasható alakja a lírai én. A filológia ego. A megírt, konstruált individuum teste felfogható szavakból vagy jelentésből készült ruhának. Ez tulajdonképpen az empirikus, ontológiai én rögzítési technikája. Persze több. A saját hang bevésése a feliratba. Akinek ilyen kellemes problémái támadnak, az elmélkedik, reflektál, akinek nincs képmása, az nézi az ikonokat, hogy ne is kelljen mozgatnia az idegsejtjeit. Kikapcsolja a szoftvert.  A csapokat és a pálcikákat. Az agy izomzatát. Minden lét-mozzanat egy drámai küzdelem lenyomata, a lustaság ellen íródik be. Az élet apró történései is kiválthatnak belőle extrém asszociációkat. Egy piktor számára például a bevásárlás: csupa élmény. A húsos pultnál elidőzik, megérdeklődi a marha lábszár érkezési idejét, állagát. Közben pillantást vet a szép, vöröses szőke eladónő őszülő tincseire is, amelyek a haj tövénél kibújnak. A csokoládéknál egy nagyon vékony, rendkívül szép, vörös, nagy hajzuhatagú hölgyet szólít meg. Áll szóba vele: a marcipános és a mogyorós ízek diszkrepanciáját firtatva. Eltűnődik a szóba áll kifejezés értelmén. Beleáll a szóba, mint egy lavór hipermangános vízbe. Beleáll a szavak huzatába, hogy kifújja a szél a történetet vagy a jelentésrétegeket, netán a beszédet állítja elő a szó, amint a gondolkodás futószalagjain kiszárították a fuvallatok. A lélek áll szóba a nővel, netán a szellem. Távol legyen. Egy elárusító szintje most igenis mérvadó. Szólal meg a szóba álló. Mindegy, visszamosolyog és elfogadja a meghívást egy teára, a második emeleten. Innen már kontempláció következik. Megérinti a kezét, ahogy a cukortartóért nyúl a kis kör alakú presszó asztalán. összeér a bőrük és nevetnek. Nincs korkülönbség. A vidámság több mint test. Beleremeg az érrendszer, a zsigerek, a neuronok leállnak és átadják a terepet az ösztrogén hormonnak. Nincs több reflexió, cselekedni kell.

Must
Digitális Kalamáris Kiadó
2015. Szarvas

2018. január 22., hétfő

Mülléder Mari Érezni a szavak belső tervét

Hetet-havat, tücsköt-bogarat összehordhat az ember. A verbum eredeti célja - noha kódfejtéssel kezdődött, - a kizárólagosság volt, ti. hogy jel és jelfogó egyetlen közös értelmezés lehetőségében találkozzanak. Ehhez érteni (érezni) kell a szavak belső tervét, megszólítani, egyértelműsíteni a hallgató, vagy beszélő alanyt, szavakkal megidézni. Vagy egyetlen jelzéssel, amiről ő is tudja, a többiek is tudják, kiről van szó. Az indiánok a személyiség karakteréből olvasták ki a neveket. Az kevés, hogy "Szeplős". Sokan vagyunk szeplősök és szeplőtlenek, lényegítőbb jellemvonással kiegészítve azonban beljebb jutunk. A költő kedvesemnek becézi múzsáját és az olvasók jelentős többsége szerelmének tekinti a versírót, lévén eme verbalitás nevezettje általános nő. Vagy férfi. A sorsom fondorlatos dramaturgiája okán elég rendesen belekeveredtem múzsai szerepekbe. Volt, hogy elküldte - nekem ajánlottan - valaki a versét, aztán azt vettem észre, hogy tömegjelenet bármelyik alanya lehetek, annyira kontúrozatlan a lényeg, oly sok a csókos jelentkező, hogy dicsőségem és örömöm is lefénylett a többiek nagy igyekezetében.

Dömdödöm szerelmét is csak az egyetemesség bevonásával hozom összefüggésbe. Akkor lenne kizárólagos alany, ha a döm-dö-döm csak őt illetné, mint egyetlen szeretés lehetséges jele. Vagy szívdobbanásé: döm-döm. Így csak hozzá szólna az üzenet, mindenki másnál másként dobogna. Mindenki mást más néven verbuválna szeretetébe. A szeretett személy kizárólagos. Egyszeri. Ahogyan a szeretet minősége is az.

2018. január 20., szombat

Fűri Rajmond A beszéd

Ezt a beszédet bárki elmondhatná ma, akinek megvan hozzá a bátorsága, és aki nem rest, és fel van készülve arra, hogy a hallgatósága nem fogja szó nélkül hagyni a mondandóját.
Talán a bátorság és a vállalkozó kedv mellett, valamint a türelmen és kitartáson túl szüksége van bizonyos mértékű önkritikára is, mielőtt belefogna, és embertársai elé állva kezdene a megnyilatkozásához.
Azt természetesen szintén tudnia lenne jó, hogy ahogy megjegyzéseket fűzhetnek a szavaihoz hallgatói, amely megjegyzések mértékét és milyenségét szinte megjósolni sem lehetséges, úgy a teljes elhallgatás is követheti kiállását, és ez a csend akár nagyon beszédesnek is számíthat, ha kellően felkészült a reakciók értékelésére, és képes is olvasni azokban. Magyarán szólva nem ijedős valaki akkor sem, amikor a lehetetlennel, vagy amikor a mindent legyőzni és megsemmisíteni képes viharral kell szembenéznie.
Képzeljük el, hogy a hallgatósága jellemzésére kevés kifejezés válhat be manapság, mert sem azt nem tudhatjuk, hogy aktuálisan ki az vagy kik azok, akik meg fogják hallgatni a szónokot, és arra sem nagyon kellene keresnünk kapaszkodókat, hogy milyen reakciók lesznek azok, amelyeket a beszéd gerjeszteni fog, ahogy halad előre a mondataival, megmutatva mintegy a várható témát, amit kifejteni készül, és sejtetni engedi azt is, hogy a lehetséges vázlatok milyen kép megjelenítésére jutnak majd, amikor ennek érkezik el az ideje a fejtegetésben.

Nagyon szeretném megóvni a deszkára vagy a hordóra állót a nem kívánatos következményektől, mert a beszéd ismerete nélkül is nagyon együtt tudok vele érezni, talán nem véletlenül.
Ugyanis a mai hang terjedésének egyszerre nincs semmilyen akadálya, ha figyelembe vesszük a telekommunikáció elterjedtségét és gyorsaságát, és ugyanakkor egyetlen pillanat alatt tehető lehetetlenné a megszólalás, talán éppen az említett elterjedtség és gyorsaság, valamint a még nem említett technikai lehetőségek alkalmazása révén.
Ez azt jelenti ugyanis, hogy a beszélőnek semmi módon nincs lehetősége kontrollálni szavai hatását hallgatóságára, ami számára olyan helyzetet jelent, mint amikor valaki belebeszél egy fazékba, vagy egy teremben próbálja edzeni a hangját, és kiereszti azt, amennyire csak megteheti, hiszen úgy sem hallja senki.
Csak egy beszélő ember számára a hallgatóság létszükséglet, ha a klasszikus beszéd helyzetéből indulunk ki, amelyben a mondandó, azaz a szöveg ott helyben jön létre, mégpedig pontosan annak a hallgatóságnak, a jelenlevőnek, még akkor is, ha a beszélő pontosan tudja, hogy honnan hová kíván megérkezni a beszédével a hallgatósága közreműködésével, ahogy akkor is, ha ez a közreműködés passzívnak mondható, mert nem készülnek interaktív módszerrel a megvalósítására. A beszéd létrehozásában.

A beszélő tere ma akár földi méretű tér is lehet, és ennek megfelelően a hallgatósága is szinte közelítheti az emberek többségét, akik ebben a térben léteznek.
Azaz ma lehet szólnia egyetlen embernek a földi hallgatóság nagyszámú részéhez, és ebbe a lehetőségbe belegondolnia, és ezt a helyzetet felmérnie már-már emberfeletti feladatnak tűnhet.

Amikor a Labdarúgó Világbajnokság döntő mérkőzését elindítja annak játékvezetője, akkor több milliárdnyi ember csak az ő sípjelére figyel a televíziók képernyője előtt.
És ez egy ideje már ismétlődő jelenet, ha nem is kerül sor a játékvezető részéről beszédre, csak éppen egy sípjel az, amit meg kell szólaltatnia.
Az Olimpiai Játékok megnyitóján van beszéd, és akkor a szónokok, mert ott többen vannak, akik szólási lehetőséget kapnak, tudják, hogy mekkora nézőtábor fogja hallgatni a szavaikat.
Amint abban is biztosak lehetnek, hogy a jelenlévők nem fogják megakadályozni a beszédüket – illetve a sípjuk jelzését -, és a távolból érdeklődők sem tesznek semmit azért, hogy valahogy más mederbe tereljék – esetleg – a várható fejleményeket.
Amikor a karmester beinteni készül, akkor a közönség már elcsendesedett.
Amikor a függönyt még nem húzták fel, de a gongszó már elhangzott, akkor izgatottság fut végig a termen, és nincs más felszólalás.
A szertartást vezető pap megjelenése is kiváltja a koncentráció, a figyelem csendjét, és senkinek nem jut eszébe, hogy most tegyen valamilyen megjegyzést, amikor azt mindenki hallhatná, aki akkor éppen ott tartózkodik.
Az iskolában, az egyetemen lehet tanár, aki azzal kezdi az előadását, hogy megkérdezi a tanítványait, mielőtt eléjük tárja a napi témát.
Ahogy Szókratész tette, amikor az athéni utcán arról faggatta az embereket, hogy kit is tartanak bölcsnek, és mi a véleményük az ő tudásáról és okosságáról.
Na, ez az, amit a ma beszélő embere már nem tehet meg, akármilyen helyzetben is emelkedik szólásra, mert az a képzete és az a hite mert támadni, hogy mondanivalója van a többi embernek.

Ezért aztán fel is tehetjük a kérdést, hogy: „milyen beszédről is van szó tulajdonképpen?”
Vagy így: „ki lesz az, aki beszélni fog, és kihez vagy kikhez fogja a szavait intézni, amikor a száját jártatni kezdi?” A kor politikusait azért megnevezhetjük, mint beszédre vállalkozókat, ahogy a stand up comedy bátor humorfelelőseit is meg kell említenünk, és szakértőket sem szabad kihagynunk, akik a meghirdetett előadásaikon a kifejtésre ajánlott témában a hallgatóiknak ismereteik bemutatására vállalkoznak.
Mintha minden említett orátornak – vagy majdnem olyannak, mint aki beszél – meglenne az a joga, hogy a hallgatóság csak akkor szólhat bele a mondandójába, ha erre engedélyt kap tőle, a beszéd felelősétől, a beszélőtől – vagy „majdnem beszélő”-től.
Márpedig lehetséges egy elképzelés, mint amilyenre éppen most vállalkozni bátorkodunk, amely során a hallgatóságról feltételezni merhetjük, hogy a beszédet maga is alakíthatja, és ezt a beszélő is tudomásul kell, hogy vegye, még akkor is, ha bizonyos jogai megmaradnának a beszéd alakítását illetően. Azaz abból indulnánk ki – ennyi bevezető után -, hogy a beszélő már a megszólalása előtt tisztában van azzal, hogy hová fog megérkezni akkor, amikor befejezi a beszédét, és függetlenül attól, hogy a hallgatósága milyen módon fogja őt befolyásolni a beszéd hallgatása közben, és milyen irányokban kívánja majd ez a hallgatóság eltéríteni a beszédet, csak azért, hogy a saját kérdéseire, a saját elképzelései megvalósítására választ illetve lehetőséget kapjon. Ott, ezen beszéd hallgatása közben, illetve ezen beszéd közös teremtése során.

Mint a bűvész trükkjénél, amikor a kártya kiválasztását a néző látszólag szabadon teheti meg, hogy annak megtörténte után a mester a kiválasztott lapot a néző által megadott számú lapként a csomagból elővarázsolja. Már csak a trükköt kell ismernünk, és a beszédet, persze, amely ezen a módon eljuthat a megértésig, és a beszélő mondanivalója megfogalmazásához.

2018. január 16., kedd

Fernando Pessoa (1888 - 1935) Angol szonettek - 6

Mint rossz szónok, rossz könyvkukac-tudor, ki
Csinált hevével célján túlpezseg,
S felhúzza, minek bentről kell fakadni,
Mint órát, akarnok-mód, művileg;
Vagy mint költőnek állt prózai szellem,
Kinek versében nincs zene elég,
És a Múzsa kikosarazza, mert nem
Az ő nyelvén udvarolja kegyét:
Tanulom, hogy' gyűlöljek, hogy' szeressek,
S a tudástól érezni nem tudok,
Csak gondolt érzést, mit ha fékevesztett
Természetű is, ész zablája fog;
Mint ki a parton tanulja az úszást,
Legtöbbre menve is egy helybe folyvást.

Fordítás: Várady Szabolcs

A rejtett kijárat, Európa, 2003

2018. január 14., vasárnap

Fűri Mária Limerik

Költőnek állt prózai szellem
Lesz-e benned valaha kellem
Lesz-e grácia
Akinek szánnia
Nem kell: versed gördül keccsel

2018. január 12., péntek

Fűri Mária Próbababák

A próbababák csinosak
Egyikük olyan mint a másik
Ha férfi lennék valószínű
Szerelmes lennék a próbababákba
Próbababa kiállításokat rendeznék
Felöltöztetném őket
Sárgába kékbe pirosba orgonalilába
És persze feketébe
Már Renoire is megmondta
Hogy a színek királynője mégiscsak a fekete
Gyöngysort aggatnék a nyakukba
És gyönyörködnék bennük
Ha elrepednének megragasztanám
És újralakkoznám őket
Hurcolnám őket egyik faluból a másikba
Egyik városból a másikba
Új helyszín új izgalom
Ha férfi lennék valószínű
Szerelmes lennék a próbababákba
Legalábbis erősen tetszenének azt hiszem

2010

2018. január 7., vasárnap

Péter Béla ütközés

az ötven felettiek maradtak, mondván öregek. 
így is úgy is végük, hangzott a központi ítélet.
a támaszpontokon mély csönd, és megteltek az egek,
majd elhúztak távoli bázisok felé. az élet
órái megszámláltattak. az itt hagyottak a tűz,
a pusztulás, s a rémület félrevert szívverésében
csak kutatták az átjárót, amihez még reményt fűz
az emlékezet: menekülés, át az időrésen.

2018. január 4., csütörtök

Szilágyi Erzsébet 3 apeva

Bánj 
velem
bárhogyan-
megbocsátom,
csak te se feledd.

Fát
vágnak
hátadon-
te akkor se
kapsz fejsze után.

Zöld
mezők
ringatják
kenyerünket-
add meg nekünk ma.


Dokk.hu

2018. január 1., hétfő

Fűri Mária 2018

Kettőezertizennyolc
Legyen tele minden polc
De ne lommal, örömmel
Kocsonyába körömmel
A világba kiáltom:
Boldog Új Esztendőt kívánok!
:)